Fotosintezė

Turbūt visi, kas turi nors kokį supratimą apie augalus, žino, kad šviesa yra ta energija, kuri tam tikrose lapų ląstelėse maitina fotosintezės procesą. Be abejo, vien energijos neužtenka – reikia ir žaliavos (CO2), tačiau šitame straipsnyje koncentruojamės apie šviesą.

Šviesa tai dedamoji iš įvairaus spektro (spalvos) šviesos spindulių. Augalai vienus spektrus labiau linkę atspindėti, o kitus labiau godžiai suvartoja fotosintezei. Patys naudingiausi augalams spektrai / spalvos raudona (nuo jos augalai linkę tankinti savo šakų / lapų raizgynus) bei mėlyna (pastaros spalvos šviesa skatina augalus stiebtis į viršų – augti), tuo tarpu geltona bei žalia daugiau mažiau atspindima.

Lempų tipai

Mūsų buityje labiausiai paplitusios (ir įperkamos) tokios lempos:

 • Kaitrinės

 • Halogeninės

 • Liuminescencinės

Kaitrinės yra pigiausios, tačiau iš minėtų yra mažiausiai efektyvios elektros sąnaudų požiūrių. Halogeninės yra apie 30% efektyvesnės nei kaitrinės, tačiau vėl – iš jų spektro mažai naudos. Iš minėtųjų liuminescencinės yra ekonomiškiausios (daugiau nei dvigubai lyginant su kaitrinėmis, jei ne trigubai). Jų yra įvairiausių spalvų / spektrų, tad pasirinkus tinkamą spalvą / spektrą, jos tinka akvariumams labiausiai. Tačiau jų pasirinkimą apsunkina dydžių, formų, cokolių įvairovė. Dar viena sunkinanti aplinkybė – jų tiesiai į elektros tinklą neįjungsi, reikia droselio (tiesa, kai kurie tipai turi integruotą droselį pačioje lempoje). Kadangi pastarosios dabartiniu laiku dominuoja akvariumuose, jas plačiau ir panagrinėsime…

Liuminescencinės

Liuminescencines lempas suskirstysim į tokius tipus (kurie pasitaiko akvariumuose):

 • Vamzdžiai T8 storio (G13 lizdas)

 • Vamzdžiai T5 storio (G5 lizdas)

 • Kompaktinės (lizdas priklauso nuo galios ir vamzdžio išraitymu)

 • Ekonominės (sukasi į klasikinius kaitrinių lempų lizdus, turi integruotą droselį)

Savadarbėse akvariumų apšvietimo sistemose, galima aptikti visų minėtų tipų liuminescencinių lempų. Tačiau, kompaktinės ir ekonominės fabrikinėse sistemose pasitaiko retai, kadangi jas hermetinti galima tik visapusio gaubto pagalba, o pastarasis nepraktiška (šviesos nuostoliai). Tuo tarpu, vamzdžiai (T8 ir T5) gali būti naudojami su hermetiškais lizdais…

Vamzdžiai T8

Liuminescencinių vamzdžių storiai žymimi Tx, kur x daugindami iš 1/8 colio gausime lempos vamzdžio diametrą. Taigi, T8 yra 1 colio (25,4mm arba suapvalinus 26mm, kaip kad įprasta rašyti specifikacijose) diametro liuminescenciniai vamzdžiai. Šios lempos naudojamos su G13 lizdais, kur 13 reiškia atstumą milimetrais tarp kontaktų (šiuo atveju 13mm).

Šio formato liuminescencinės lempos yra populiariausios komercinėse apšvietimo sistemose, tad dėl paplitimo jos yra ir labai patrauklios kainos. Populiariausios galios yra: 18W, 36W ir 58W. Mažiausiai populiarios / rečiausiai Lietuvoje pasitaiko: 10W, 25W ir 38W. Likusios 15W ir 30W galios lempos namų gamybos akvariumų apšvietime pasitaiko rečiau, tačiau fabrikinėse sistemose tokios pat populiarios kaip ir 18W, 36W bei 58W.

Ilgis (mm)

Galia (W)

 

10

438

15

590

18

742

25

895

30

1200

36

1047

38

1500

58

Vamzdžiai T5

Pagal tą pačią logika kaip T8 – T5 lempos yra 16mm diametro. Pastarosios yra naudojamos su G5 lizdais (5mm tarp kontaktų). Pirmas T5 prieš T8 vamzdžių privalumas yra kompaktiškumas, kas reiškia akvariumo apšvietimo sistemoje (nesvarbu ar tai dangtyje ar atvirame akvariume) telpa daugiau lempų. Kitas privalumas yra tai, kad akvariumuose paplitusių lempų galios ir ilgio santykis yra didesnis pas T5 nei pas T8 (bet, tai nebūtinai galioja visoms pastarojo formato lempoms).

Trūkumai? Daugiau galios, daugiau šyla. O pats didžiausias trūkumas – ilgių ir galių įvairovė. Gamintojai išnaudodami kompaktiškumą prikūrė T5 substandartų pagal panaudojimo sritį. Pavyzdžiui baldiniai šviestuvai naudoja tokias T5 (pastarosios gali būti aktualu mini akvariumams):

Ilgis (mm)

Galia (W)

136

4

212

6

288

8

 

10

517

13

849

21

 

28

Fabrikinėse akvariumų apšvietimo sistemose dažniausiai naudojamos HighOutput (HO) T5 lempos, kurias lempų akvariumams gamintojų PR skambiai praminė HighLight (kad eiliniai žmonės nežinotų apie ne specializuotų lempų egzistavimą ir pirktų tik iš jų):

Ilgis (mm)

Galia (W)

549

24

849

39

1149

54

1449

80

Kai kurie gamintojai pasinaudoja savo populiarumu ir savo akvariumų apšvietime panaudoja dar kitokių išmatavimų T5 vamzdžius – tada tokį akvariumą turintiems belieka tik vienas lempų tiekėjas (o tai kainų nesumažina). Pavyzdžiui Juwel (manau tikrai girdėtas gamintojas) T5 lempas pardavinėja su T8 lempų ilgiais:

Ilgis (mm)

Galia (W)

438

24

590

28

742

35

895

45

1200

54

1047

54

Taigi, jei turite reikalų su T5 lempomis – neužmirškite padraugauti ir su liniuote / rulete.

Droseliai liuminescencinėms lempoms

Liuminescencinė lempa, tai kažkokios formos vamzdis pripildytas inertinių dujų bei švino garų, o galuose elektrodai, kuriuos elektros įtampa pašildo, tada dujose tarp priešingų vamzdžio galų prasimuša elektros išlydis (arka), kuris savo ruoštu skleidžia ultravioletinius spindulius, o pastarieji sužadina vamzdžio vidines sieneles dengiančią medžiagą ir ta švytėdama jau skleidžia matomo spektro šviesą…

Kažką praleidau arba suvėliau – pataisykite. Šio klampaus liuminescencinių lempų veikimo principo aprašo tikslas pasakyti, kad neužtenka tik 230V kintamos srovės – reikia dar ir droselio. Klasikiniai, senoviški arba dar geriau archajiški droseliai reikalauja dar vieno įrenginio – starterio (maža bačkutė, su dviem kontaktais). Atpažinę starterį ir / ar archajišką droselį turėtumėte per daug liuminescencinių lempų ekonomiškumu nesidžiaugti – pastarųjų naudingumo koeficientas apie 60%. Pastaruosius be dvejonių reiktų iškarto keisti į elektroninius droselius. Elektroniniai droseliai pasižymi efektyvumų 90% ir daugiau (įvertinus tai, kad akvariumo „dienos“ ciklas bet 8h į parą – tai labai žymu). Elektroniniai startui trumpiau degina / šildo elektrodus, greičiau efektyviau įžiebia lempą, ko pasekoje lempa mažiau šyla ir lėčiau susidėvi elektrodai bei švytinti medžiaga…

Droseliai būna vienviečiai, dviviečiai, keturviečiai, gal net triviečiai – tai yra kiek lempų galima prijungti prie vieno droselio. Taip pat droseliai būna fiksuotos galios lempoms, o būna universalus su palaikomos galios rėžiu (pvz gali dirbti ir su 15W, ir 18W, ir 30W). Ant elektroninio droselio korpuso būna pajungimo schema…

Liuminescencinių lempų spalvos – žymėjimas

Nespecializuotų liuminescencinių lempų dažniausiai pasitaiko tokių atspalvių žymėjimų:

 • Spalvos temperatūra kelvinais (pvz 2700K)

 • Angliškas žodinis spalvos apibūdinimas arba jo trumpinys (pvz WarmWhite – WW)

 • F dviženkliais reitingais (F29)

 • F triženklis reitingas (F827)

Spalvos temperatūra yra lengviausiai apčiuopiama metrika renkantis liuminescencines lempas. Dažniausiai Lietuvoje sutinkamos yra 2700K (gelsvo atspalvio), 4000K (balta), 6500K (balta su elektriniu melsvos atspalvių – aitri akiai). Kuo mažesnė temperatūra – tuo spalva yra šiltesnė, tai yra daugiau geltonos atspalvio, iš kurio akvariume menkai naudos. Ir atvirkščiai, kuo didesnė – tuo ji yra aitresnė / mėlynesnė, o to akvariumų augalams ir reikia. Bendras konsensusas – augaliniams akvariumams labiausiai tinka 6000K ~ 8000K, o jūriniams nuo 10000K.

Žodinis apibūdinimas arba trumpinys ir lengvai įsisavinamas:

 • Warm (W)imponuoja ~2700K

 • Natural (N), tai ~ 3500K

 • Cool (C), tai ~ 4000K

 • Daylight (D), tai ~6500K

 • Dažnai naudojamas žods White, kuri trumpiniuose žymi antra W (pvz Warm Wite – WW), reiškia nieko.

 • Dviženkliuose apibūdinimuose apibrėžti ~6500K dažniau naudojama Cool Daylight (CD).

Taigi pamėginkite iššifruoti WW, NW, CW, CD…

Dviženklis F reitingas – jį perprasti yra sunkiausia, nes reikia tiesiog žinoti kokie skaičiukai kokią spalva atitinka. Turbūt, kadangi pastarasis yra painiausias, jį naujesnio modelio lempose keičia F triženklis reitingas.

Fxx

Spalva / K

29

2700

35

3500

25 ar 33

4000

54

6500

15 ar 60

raudona

16 ar 62

geltona

17 ar 66

žalia

18 ar 67

mėlyna

Su triženkliu F reitingu viskas žymiai paprasčiau. Pirmas skaitmuo nusako CRI (Color Rendering Index) dešimtimis, taigi 6 reikš CRI 60 ~ 69 ir t t. Pasitaiko nuo 6 iki 9 (60 iki 90+):

 • 6 – labai senos technologijos liuminescencinės lempos, kuriu jau turbūt nebegamina.

 • 7 – šių dienų pačios pigiausios.

 • 8 – aukso vidurys, tiek kainos, tiek kokybės požiūriu. CRI 85 pasiekti naudoja trisluoksnį lempų vamzdžių padengimą, o tai imponuoja kokybiškesnes medžiagas ir lempos ilgesnį tarnavimo laiką (lėčiau degraduoja intensyvumas).

 • 9 – kitas ekstremalumas. Jos brangios kaip ir specializuotos akvariuminės lempos, bei tokiam aukštam CRI pasiekti aukojamas jų intensyvumas / ryškumas.

Su likusiais dviem skaitmenimis triženkliame F reitinge viskas išvis paprasta – tai spalva kelvinais padalinta iš 100. Taigi greičiausiai akvariumams rinksitės su F860 arba F865…

Tik peržvelgtų spalvos žymėjimų užrašymas ir įvairuoja pas skirtingus gamintojus. Dažniausiai tai būna plakinys lempos galios ir F reitingo. Štai keli pavyzdžiai:

 • F18/29 – 18W F29

 • F18/2700 – 18W 2700K

 • F18/WW – 18W Warm Wite

 • F18/827

Egzotika

Akvariumuose pasitaiko dar du tipai lempų kurių neminėjau prieš tai:

 • MH (Metal Halide)

 • LED (Light Emiting Diode)

MH lempų skleidžiama šviesa labai intensyvi. Dažniausiai kalbama apie nuo 10000+K spalvos temperatūrą, tad jų pritaikymas – jūriniai akvariumai. Jos labai kaista, dėl to reikalauja atviro akvariumo ir aktyvaus aušinimo. Kaina ir nedžiugina. Apie MH mano žinios tuo ir baigiasi…

LED turi labai daug perspektyvų patapti pagrindiniu šviesos šaltiniu augaliniams bei jūriniams akvariumams. LED akvariumų sistemos susideda iš labai daug diodu ir kiekvienas diodas gali būti parinktas būtent reikiamam raudonos ar mėlynos spalvos spektrui. Tačiau galingi diodai kainuoja, ir kaista. Būtent kaina šiai dienai įtakoja tai, LED apšvietimas akvariumuose dažniausiai pasitaiko tik kaip naktinis apšvietimas.

Specializuotos lempos akvariumams

Tai liuminescencinės lempos T5 arba T8 vamzdžių formate (labai retai mini akvariumams galima rasti ir kompaktinių). Specializuotos susiveda į tai kad šviesos spektras (lempos spektrograma) labiau pritaikytas akvariumams. Tai pasiekiama įvairuojant vamzdžio vidinius padengimo sluoksnius, tačiau mažesnė tokių lempų paklausa ir mažiau ištirti dangalai lemia tai, kad jos dažniausiai greičiau praranda savo ryškumą (greičiau degraduoja). Be to kadangi, tai yra nišinis produktas, jos ir kainuoja žymiai daugiau nei paprastosios.

 

 

NetIrAsh

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *