Kas yra Gamtos akvariumas?
Gamtos akvariumas – kopija natūralios ar įsivaizduojamos gamtos kampelio
Akvariumas, kuris yra apsodintas vandens augalais ir turintis tam tikras dekoracijas yra plačiai žinomas kaip „augalinis akvariumas“. Nors Gamtos akvariumas yra taip pat sudarytas iš vandens augalų, pagal išdėstymą, plačiąja prasme, yra gana nemažai skirtumų dėl naudojamos koncepcijos ir metodų, palyginti su „augalinio akvariumo“ augalų išdėstymo būdais. Pagrindinis iš jų yra jo gilus ryšys su gamta, nes kertinis žodis yra „Gamta“. Viena iš pagrindinių koncepcijų Gamtos akvariumų yra “mokytis iš gamtos”. Tai turi keletą reikšmių. Viena iš jų mokytis gamtos grožio ir jį atkurti tam tikroje formoje t.y. akvariume, nes nesuskaičiuojama daugybė gražių peizažų egzistuoja gamtoje. Kompozicijos sukuriamos naudojant akmenis ir šakas ar kelmus su vandens augalais taip tarsi peizažai buvo „iškirpti“ iš gamtos. Kadangi natūralioje gamtoje vyksta sezoniniai kraštovaizdžio pokyčiai, akvariume tai taip pat keičiasi, akvariumo augalams augant ir keičiantis. Gamtos akvariumas su laiku darosi vis gražesnis ir gražesnis su jame esančiais ir užželiančiais augalais.
Ekosistemos koncepcija
Kitas dalykas kurio buvo pasimokyta iš gamtos ir panaudota Gamtos akvariumuose tai ekosistema. Ekosistema yra tarp augalų, gyvūnų ir aplinkos kuri egzistuoja gamtoje. Vyksta energijos srautai ir medžiagų ciklai viduje sistemos. Visi gyvi sutverimai yra skirstomi į gamintojus, vartotojus ir skaidytojus. Šias sudedamąsias dalis Gamtos akvariumuose atitinka vandens augalai, žuvys, ir mikroorganizmai. Vandens augalai auga ir fotosintezės pagalba gamina deguonį vandenyje. Žuvys ir mikroorganizmai naudoja deguonį kvėpavimui. Vartotojai paprastai yra gyvūnai t.y. žuvytės ar krevetės. Jie maitinasi ir gamina atliekas. Skaidytojai t.y. mikroorganizmai yra grybų/grybelio ir bakterijų pavidalu. Jie palaiko gerą vandens kokybę, skaido žuvų atliekas, maisto likučius bei tiekia maistines medžiagas vandens augalams. Mikroorganizmai yra neatskiriama Gamtos akvariumo dalis. Gamtos akvariumo aplinka yra stabili kai tarp vandens augalų, žuvų ir mikroorganizmų yra gera pusiausvyra.
Gamtos akvariumo priežiūra
Pasauliniu mastu yra didelis skaičius ekosistemų ir jų rūšių bei jomis disponuojančiu organizmų skaičius yra didžiulis. Priešingai Gamtos akvariume kuris yra sukuriamas riboto dydžio ir kuriame egzistuoja riba rūšims ir skaičiui vandens augalų bei žuvims kurios gali būti naudojamos. Taigi, vandens augalų rūšys, jų pasodinimo sritys, žuvų skaičius ir jų rūšis yra labai svarbios siekiant sukurti ir teisingai prižiūrėti Gamtos akvariumus. Ypač problemiška priežiūra kai įvyksta dumblių atsiradimas. Dumblių, kurie auga akvariumo viduje, ant vandens augalų lapų, ar ant šakų, kelmų ir akmenų, taip pat dažnai vadinami samanomis. Jei akvariume yra dumbliai, jie ne tik negražiai atrodo, bet jie galiausiai gali trukdyti vandens augalų augimui. Gamtos akvariumuose vandens augalai sodinami gan tankiai, kad būtu panaudotas maisto medžiagų perteklius, o žuvų kiekis yra labai apribotas pagal akvariumo dydį ir tūrį vandens augalams, kad būtų išvengta šios problemos. Be to dumblius ir kitus nepageidaujamus organizmus puikia valgo pvz: Yamato Numa Ebi ar Siamese Flying Fox kurios gali būti įtrauktos į akvariumo augintinių sąrašą norint išlaikyti gražų landšaftą ir apsisaugoti nuo dumblių protrūkio. Tai išmintis kurios buvo pasimokyta iš gamtos prižiūrint Gamtos akvariumus.
Paveiksliuko 01 paaiškinimas
Tai Gamtos akvariumo ekosistemos koncepcija. Žuvies ir krevečių išmatos yra išskaidomos mikroorganizmų, o jų maistines medžiagas pasisavina vandens augalai. Vandens augalai šviesoje sugeria žuvų ir mikroorganizmų išleistą į aplinką CO2, ir gamina deguonį fotosintezė pagalba. Žuvis ir mikroorganizmai gali gyventi sveikai su gausiu deguonies kiekiu vandenyje. Tai Gamtos akvariumo simbiozinis ryšys tarp vandens augalų, žuvų ir mikroorganizmų.
Išplanavimo koncepcija
Pirmoji užduotis norint sukurti Gamtos akvariumą yra sugalvoti išplanavimo koncepciją. Nors tai atrodo akivaizdus dalykas, bet substrato parinkimas, apšvietimo skirties nustatymas, priklausomai nuo išdėstymo, tipas, kartais turi būti aiškiai apibrėžtas pradiniame akvariumo kūrimo etape. Pavyzdžiui turi būti nuspręsta, ar akmenys arba šakos, kelmai bus naudojami kaip pagrindinės sudėties medžiagos, arba jei akvariumas bus su atviru paviršiumi ar iš jo kyšos šakos, kelmai ir kurią tokiu atveju šakos, kelmo rūšį geriau pasirinkti. Planuojant atvirą akvariumą reikia nuspręsti kokio tipo bus apšvietimas. Pasirenkant substratą reikia atsižvelgti į tai kokie vandens augalai bus sodinami ir/ar koks kosmetinis smėlis bus naudojamas. Nors nebūtina spręsti apie viską nuo pat pradžių, bet rekomenduojama skirti pakankamai laiko pradiniame etape su mintimi, kad gali būti sunku pakeisti pagrindą ir sistemos išdėstymą vėliau. Jei žadate pradėti kurti savo Gamtos akvariumą ir ypač jei jis jums pirmasis rekomendacija – labai daug konsultuotis. Gamtos akvariumas – tai filosofija.
Akvariumo pasirinkimas
Gamtos akvariumui būtinas geras akvariumo pasirinkimas. Akvariumai kaip žinia būna įvairių dydžių ir dizaino. Pagrindinės akvariumų medžiagos stiklas ir akrilas. Stiklinis akvariumas išlaiko aukštą aiškumą t.y. ilgai skaidrus ir dažniausiai naudojamas Gamtos akvariumams. Nors akrilo akvariumai lankstūs ir atsparesni smūgiams, jie gan lengvai susibraižo ir jų aiškumas mažėja per ilgą naudojimo laiką. Akvariumas tinkamiausias paprasto stačiakampio dizaino be rėmelių ar lenktu stiklu kuris blokuotu kampinį vaizdą ar jį iškreiptu, nes Gamtos akvariume svarbiausia natūralumo jausmas. Be to, akvariumo dydžio, ilgio iki pločio santykis taip turi įtakos jo išdėstymui. Vieni iš lengviausiai išdėstomų yra ~60cm arba ~90cm akvariumų, nes jie yra nedideli ir galima juose sukurti stabilią, universalią landšafto kompoziciją. ~120cm ir ~180cm akvariumai labiau tinkami platesniam „Iwagumi“ kitaip „uolų išdėstymo“ koncepcijai, nes jų didesnis panoraminis santykis. Priešingai aukštiems akvariumams rekomenduojama galingą šakų, kelmų kompoziciją orientuotą į trimatį vaizdą t.y. akvariumą su galimybe stebėti iš visų pusių.
Akvariumo vieta
Bet koks akvariumas gali sutrūkti ar ištekėti, jei jis nėra įdiegtas tinkamai. Akvariumo pastatymui reikalingas tvirtas ir lygus paviršius be pažeidimų. Akvariuminė spintelė ar komoda puikiai gali atitikti šias sąlygas. Tiek spintelė, tiek stovas ar kitas paviršius ant kurio stovės akvariumas turi tvirtai ir lygiai stovėti ant grindų. Akvariumą rekomenduojama patikrinti su gulsčiuku siekiant užtikrinti jo lygų stovėjimą. Jei jis stovi nelygiai, tai turi būti ištaisyta, naudojant kilimėlį ar kitas pagalbines priemones, bet nepamirštant stovėjimo stabilumo. Net nežymus pokrypis su laiku gali tapti akvariumo deformacija įtakojanti jo sudužimą, tai itin aktualu didesnio tūrio akvariumams. Net jei akvariumas yra mažas, rekomenduojama laikyti jį tik ant tam skirto paviršiaus kaip akvariumo spintelė, kadangi paprasti baldai nėra suprojektuoti laikyti akvariumą ir jie gali nesugebėti atlaikyti akvariumo svorio ko pasakoje gali tiek patys deformuotis tiek pakenkti akvariumui.
Paveiksliuko 02 paaiškinimas
Kai įrenginėsite akvariumą patikrinkite jo lygumą. Akvariumas turėtų būti lygioje pozicijoje. Akvariumas turėtu būti aukščiau žemės lygio, kad būtu kur nuleidinėti vandenį. Akvariumo išlyginimui rekomenduojama naudoti specialų kilimėlį ar kitą atitikmenį. Akvariumo lygumą rekomenduojama patikrinti ir kai jis užpildytas ir įrengtas.
Bus daugiau
Altairas ® ©