Jau beveik du metai žaidžiu su Monosolenium Tenerum samana ir jaučiu, kad per šį laiką šį bei tą apie ją sužinojau, tad nutariau pasidalinti patirtimi su visais. Šiame straipsnelyje bandysiu aprašyti viską apie Monosolenium Tenerum iš praktinės pusės, neatsižvelgiant į teorijas. Pastėbejau, kad daug kam ši samana patinka ir daug kas norėtų ją auginti savo akvariume, tačiau nesiryžta pabandyti ir galvoja, kad šiai samanai reikia įpatingų sąlygų. Šiuo straipniu noriu įrodyti, kad iš tikro nėra sunku ją užauginti, o reikia tik noro ir kantrybės.
Visada labiausiai patiko ir patinka iki šiol augaliniai akvariumai. Eilinį sekmadienį apsilankiau Kauno Viliampolės žuvų turguje ir žiūrinejau įsigyti kokį naują augaliuką savo kolekcijai. Prie įsigytų augaliukų dar man pasiūlė šią Monosolenium tenerum samaną. Įtikinėjo, kad užaugusi atrodo nuostabiai, nors mažas gabalėlis idėtas maišelyje taip gražiai neatrodė. Tačiau surizikavau ir įsigijau maždaug dviejų degtukų dėžučių didumo gabalėlį. Parsinešiau ir įmečiau į akvariumo priekį. Kol kas jokio grazumo nemačiau tiesiog voliojosi susivėlęs samanos gabalėlis. Nuolat trupėdavo, draikydavosi po akvariumą šiukšlės nuo jos. Vienu momentu pamaniau, kad nieko gero iš jos nebus ir vos jos neišmečiau į šiukšlių dėžę. Daug dėmesio jai tuo metu neskyriau, tačiau 3-4 poros mėnesių pastebėjau, kad samanos gabalėlis gerokai padidėjo, bet gražus nebuvo. Reikėjo atlaisvinti akvariumo priekį kažkokam naujam įsigytam augalui ir vėl vos jos neišmečiau. Tiesiog patraukiau ją į akvariumo kraštą ir įkišau tarp stiklo ir šakos. Pamaniau, tegul dar pabūna. Po poros mėnesių pastebėjau gražėjantį samanos vaizdelį ir supratau, kad jai reikia ramybės, nes dabar ji buvo nejudinama tarp stiklo ir šakos. Samana pradejo patikti, užsimaniau užsiauginti jos daugiau. Paėmiau Monosolenium Tenerum gabalą ir padėjau akvariumo centre, kur yra didžiausias apšvietimas ir prismeigiau jį dviem U formos vielomis. Labai greit pastebėjau puikų rezultatą, samana pradėjo dar sparčiau ir gražiau augti sudarydama taisyklingos formos kupstą. Šakos tapo vešlios ir augo sluoksniais. Paaiškėjo dar vienas faktorius, reikalingas stiprus apšvietimas. Apetitas kyla bevalgant, tai užsimaniau tokių kupstų užauginti daugiau.
  
 Pritvirtinau dar keliatą kupstelių prie dugno ir pabandiau pritvirtinti prie šakos. Tam kupstui kurį pritvirtinau ant šakos greitai bus jau metai laiko, atrodo tikrai įspūdingai dabar jo plotis sieka 50cm, o aukštis 30cm.
 

 Prisegti prie dugno kupstai augo sparčiai ir nepajutau kaip jie vienas su kitu susijungė sudarydami vientisą, plokščią kupstą. Iš jo daug kam šios samanos esu davęs. Tuomet kilo mintis padengti visą akvariumo dugną Monosolenium tenerum samana. Paėmiau minėtą kupstą ir išdarkiau į daug smulkių dalių. Kadangi ši samana yra labai trapi tai padaryti labai lengva, netgi ir nenorint ji dažnai trupa ir šiukšlina akvariumo dugną. Paskleidžiau tolygiai po visą akvariumą. Iš karto vaizdelis tikrai buvo nekoks, atrodė, kad akvariumo dugnas padengtas 3-5cm sluoksniu šiukšlių. Net pagailo išdraskyto kupsto, bet kelio atgal nebuvo, tad laukiau kas bus toliau. Po kelių savaičių mano vadinamos šiukšlės suaugo į labai gražų dugno uždangalą.
 

Tačiau samanos storis ant dugno pradėjo sparčiai storėti ir pasiekė apie 15cm storį. Iškilo problema, o kaip nusiurbti dugną? Nes jau keli mėnesiai po samana jis nesiurbtas. Neišdraikius samanos to padaryti neįmanoma. Be to samanos storį jau reikejo mažinti. Tai daug išdalinau jos, tuos plotus nusiurbdavau ir uždengdavau mažu sluoksniu išdraikytos samanos. Dugnas buvo jau visas padengtas nieko naujo čia nesugalvosi, reikėjo dairytis viršutinių sluoksnių. Kilo mintis padaryti galinę sienelę. Daug nemastęs nuvažiavau į Senukus ir ieškojau sprendimo kaip ir ant ko būtų galima pritvirtinti samaną per visą galinę akvariumo sienelę. Sodo skyriuje radau tinklelio, jį sukarpiau, padariau kabliukus samanos tvirtinimui ir sudėjau į akvariumą. Plačiau šį procesą esu aprašęs forume, jei kas sugalvosite gamintis temą rasite čia. Ėmiau samaną nuo dugno ir kabinau ant pagamintos sienelės. Pirmasis vaizdelis tikrai buvo kaip po karo. Bet jau žinojau, kad reikia tik kantrybės ir vaizdelis pagerės. Taip ir buvo po daugiau kaip mėnesio turejau puikų rezultatą, padengtą dugną ir padengtą galinę sienelę vešliai suaugusia Monosolenium Tenerum samana.

 

Konstruodamas sienelę dar pagaminau atsikišusius strypus ant kurių pritvirtinau po galalėlį samanos, jie vėliau suaugo į nuostabius kupstus išsikišusius iš sienelės. Samana sparčiai augo ir netrukus sienelės storis siekė 15cm. Vizualiai akvariumo plotis tapo siauresnis. Akvariumo viršuje samanos storis didesnis jei apačioje, dėl šviesos stiprumo. Reikėjo ravėti, nupešdavau didžiąją dalį samanos, paliekant ploną sloksnį ir laukdavau kol vėl suaugs. Tokiais atvėjais atrodo jog būtų geriau, kad samana augtų ne taip greitai. Nežinau kuom baigtųsi jei tos samanos visai neravėčiau, turbūt užaugtų pilnas akvariumas ir nebūtų vietos kur žuvims plaukioti. Susidūriau su problema, tinklelis kurį naudojau sienelei pasirodė yra nepakankamai standus, ir užaugus dideliam kiekiui samanos pradeda nelaikyti, linkti, per vidurį išsigaubė. Atsirado galimybė žuvims užlysti į kitą sienelės pusę. Tą botijos sėkmingai ir daro, joms ten be galo patinka. Tai bene ir viskas ką nuveikiau su Monosolenium Tenerum samana. Ką dar sugalvosiu padaryti su šia samana, kol kas nežinau. Iš ties galima padaryti tikrai daug gražių ir įdomių vaizdų.

 
Dar išvardinsiu kitus savo pastebėjimus ir patarimus susidomėjusiems.
Kol akvariume neturėjau diskusų temperatūrą laikiau 25-26 laipsnius. Įsigijęs diskusus temperatūrą pakėliau iki 30 laipsnių. Jokių pokyčių samanos augime nepastebėjau. 
Papildomai leidžiu CO2. Daugelis galvoja, be CO2 Monosolenium Tenerum neauga, tačiau galima apseiti ir be CO2. Turiu 30litrų akvariumą kuriame gyvena krevetės, ten nėra CO2, samana auga normaliai. Žinoma su CO2 augimo tempas yra greitesnis kaip ir visų augalų.
Dėl apšvietimo jau minėjau, kad kuo apšvietimas stipresnis tuo samana suauga tankiau ir šakos yra vešlesnės.
Kas gali pakenkti auginamai Monosolenium Tenerum samanai:
Žuvys kurios nuolat taršytų samaną, ypač šamai.
Srovės iš filtro. Jei samana nuolat vartoma ji niekad nebus graži. Sprendimas, kiek įmanoma primažnti sroves ir samaną tvirtinti. Pas mane srovių nėra visiškai.
Kokie trūkumai ar sunkumai:
Akvariumo dugne nuolat bus šiukšlių, atitrūkusių samanos šakelių. 
Vietose kur auginsite samaną negalėsite nusiurbti dugno.
Samaną nuolat reikės ravėti, po ravėjimo prisidraiko daug šiukšlių ir samana kurį laika taip gražiai neatrodo, reikia laukti kol vėl suaugs.
Kokie privalumai:
Privalumas yra vienas, Monosolenium Tenerum tiesiog nuostabiai atrodo. 

 

Parašė: arts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *